Kriptovalūtas
Kas ir kriptovalūtas un kuras ir populārākās kriptovalūtas? Kā pirkt un pārdot kriptovalūtas? Cik droši ir spekulēt ar kriptovalūtām? Paskaidrosim un iepazīstināsim ar metodēm, kā pelnīt internetā ar kriptovalūtām.
Kur var iegādāties bitkoinus uc. kriptovalūtas?
Bitkoinus var iegādāties tikai un vienīgi tiešsaistē, jo Bitkoini fiziski nepastāv. Bitkoinu var iegādāties dažādāš tirdzniecības platformās, izmantojot oficiālas valūtas, piemēram, eiro vai dolāru.
Ir vairākas tirdzniecības platformas daudzās valodās, kuras piedāvā papildus bitkoiniem un kriptovalūtām iegādāties arī akcijas, fondus, tradicionālajās valūtās, kapitāldaļas un investīciju objektos. Tas padara investēšanu ļoti elastīgu – jo visi investīcijas objekti ir pieejami vienuviet, vienā platformā.
Neatkarīgi no tā, kādu platformu izvēlaties, aicinām pārliecināties vai uz tirdzinecības platformu attiecas Latvijas vai ES finanšu tiesību akti. Ir vērts arī pievērst uzmanību tirdzniecības izmaksās un komisijās, jo tās var atšķirties.
Kā iegādāties bitkoinus uc. kriptovalūtas?
Daudziem var likties, ka kriptovalūtu iegādes process ir kas ļoti sarežģits, kā arī tehnisks process, taču tā nebūt nav taisnība.
Lielākā daļā no Bitkoina un citu kriptovalūtu tirdzniecības vietām darbojās līdzīgi kā tradicionālās bankas tiešsaistē. Ja zināt, kā veikt naudas pārskaitījumu internetbankā no viena konta uz otru – kriptovalūtu tirdzniecība jums nesagādās nekādas problēmas.
Bitkoinu un kriptovalūtu iegādes procesi ir ļoti līdzīgi, neskatoties uz tirdzniecības platformu. Tomēr starp platformu programmatūrām pastāv nelielas atšķirības, līdzīgi kā starp tradicionālo banku internetbankām. Nevienam lietotājam nevajadzētu sastapties ar sarežģījumiem. Ja tomēr tādi uznāk, visām kriptovalūtu tirdzniecības platformām ir lieliski klientu apkalpošanas servisi, kas palīdzēs visiem lietotājiem.
Īss ceļvedis bitkoinu uc. kriptovalūtu iegādei
- Izveidojiet kontu jūsu izvēlētajā pakalpojumā vai iegūstiet virtuālo Bitkoinu/kriptovalūtu maku (e-wallet).
Konta atvēršana sākas ar tradicionālu reģistrācijas procesu, ar prasību ievietot datus – vārdu, adresi, e-pastu, telefonu, paroli, utt. Pēc datu ievadīšanas jāveic verifikācija un tas arī viss. Reģistrācija kādā no kriptovalūtu tirdzniecības platformām ir desmitreiz ātrāks un vienkāršāks process, nekā izveidot jaunu kontu kādā no Latvijas bankām.
- Iemaksājiet naudu savā kontā
Naudas iemaksu var veikt visādi – gan ar tiešo bankas pārskaitījumu, gan ar kredītkarti vai ar kādu no starptautiskajiem naudas pārsūtīšanas rīkiem – Neteller, Skrill, Paypal un daudzi citi.
- Iegādājieties Bitkoinus uc. kriptovalūtas
Piemēram, Bitkoinu, var iegādāties jebkurā no platformām, izvēloties attiecīgo valūtu no saraksta (Bitcoin vai BTC) un pirkuma formā ievietot vēlamo pirkuma summu, piemēram, 50 eiro.
Pirkumu var veikt tieši par patreizēji tirdzniecībā norādīto valūtas kursu, vai alternatīvi izmantojot limita orderus vai stop-order mehānismu. Šādos veidos tirdzniecība notiek pie scenārija, kad Bitkoina cenas vērtība nokrītās zem iepriekš noteikta līmeņa.
Bitkoinu iegāde un drošība
Bitkoina pamatā ir blokķēdes tehnoloģija, kuru praktiski nav iespējams uzlaust. Arī pasaules lielākās kriptovalūtu biržas un Bitcoin tirdzniecības platformas ir pilnībā drošas un aizsargātas no, piemēram, hakeru- un kiberuzbrukumiem. Vēlamies uzsvērt, ka ar Bitkoina un citu kriptovalūtu darījumiem jābūt uzmanīgiem, jo veiktos darījumus nevar atsaukt. Tādēļ, aicinām, ļoti rūpīgi izvērtēt visus aspektus pirms transakciju veikšanas.
Bitkoinu uc. kriptovalūtu glabāšana
Bitkoinus uc. iegādātās kriptovalūtas var droši glabāt platformās, kurās tās iegādātas. Ja tomēr ir vēlme iegādātors bitkoinus, ethreum, vai kādu citu kriptovalūtu glabāt citur, ir iespēja izmantot specializētos kriptovalūtu makus. Šāda opcija gan ir ieteicama gadijumā, ja īpašumā ir liels kriptovalūtu daudzums vai iecere kriptovalūtu uzglabāt ilgāku laiku.
Kriptovalūtas Latvijā un pasaulē
Kriptovalūta ir kļuvusi par globāli pieejamu vienotu alternatīvu tradicionālajām valūtām. Par kriptovalūtu priekšteci tiek uzskatīts Bitkoins (Bitcoin), taču patiesībā kriptovalūtas ir eksistējušas ilgi pirms Bitkoina (Bitcoin) parādības.
Dažādu iemeslu dēļ, vairāku kriptovalūtu modeļi, izlaidumi un versijas pirms Bitkoina nebija pārāk veiksmīgas un tieši Bitkoin kriptovalūta bija tā, kura ‘’izšāva’’ un kļuva par plaši zināmu jēdzienu lielais sabiedrības daļāi.
Kriptovalūta ir nošķirta no tradicionālās ekonomikas un finanšu sistēmas. Centrālās bankas un finanšu institūcijas nespēj kontrolēt kriptovalūtu darbību un tās kursus. Ar kriptografiju tiek apstiprinātas transakcijas un transfēri, kā arī slēpti lietotāju konti un uzturētas valūtas rezerves. Patreiz, pasaulē ir vairāk kā 12 000 dažādu kriptovalūtu. Gandrīz visas pieejamās kriptovalūtas ir balstītas uz atvērtu programkodu.
Kriptovalūtas daudziem var šķist utopiskas, jo tā ir pilnībā digitalizēta valūta, taču ir vērts atcerēties, ka mūsdienās arī tradicionālās valūtas ir lielā mērā digitalizētas un skaidrās naudas apgrozījums nepārtraukti turpina sarukt.
Kā kriptovalūtas darbojās?
Lai saprastu, kā kriptovalūtas strādā, vispirms jāsaprot bloku ķēžu (blockchain) darbība. Pirmā bloku ķēde (blockchain), kas tika ieviesta, bīja Bitcoin.
Kā piemēru izmantosim Bitcoin bloku ķēdi: jaunus bitkoinus saņem gūstot derīgus izrakteņus Ar izrakteņu apgūšanu nodarbojas ”maineri”. Maineri veic dažādas skaitļošanas operācijas ķēdē, kas nodrošina transakciju un operāciju nodošanu. Mainings ir no angļu valodas vārda – ‘’mining’’ un tas nozīmē derīgo izrakteņu apguvi.
Maineri (miners) ir pieslēgti Bitcoin tīklu serverim, kas uztur Bitcoin skaitļošanas jaudu. Maineru uzdevums ir atrisināt matemātiskās mīklas. Ikreiz, kad kādam no tūkstošiem maineru izdodas atrisināt kādu mīklu, tiek izveidots jauns bloks un servera īpašnieks tiek apbalvots ar noteiktu Bitcoin daudzumu par veiksmīgu bloka ieguvi. Atlīdzība svārstās, taču patreiz tā ir 6,25 BTC par bloku. Tādā veidā tiek iegūti jauni bitkoini. Maineri saņems arī komisijas maksas par iegūto Bitcoinu treidošanu un transakcijām.
Kādēļ tika izveidotas kriptovalūtas?
Inflācija ir iespējams būtiskākais no iemesliem, kādēļ tika attīstītas kriptovalūtas. Tradicionālās valūtas, kā jau labi zinām, var drukāt bezgalīgi. Bet kriptovalūtām mēdz būt valūtas daudzuma limiti, kurus nevar pārsniegt, un sasniedzot limitu iegūt vairāk attiecīgās kriptovalūtas vairs nebūs iespējams. Bitkoinu maksimālais skaits kurus ar ‘’mainošanu’’ var iegūt ir 21 miljons, no kuriem patreiz ir apgūti mazliet virs 90 procentu. Kriptovalūtu mērķis ir radīt alternatīvu un uzticamu valūtu. Bitkoins kāreiz tika izveidots 2008-2009 gadā, kad finanšu krīze lielā mērā sagrāva lielas sabiedrības daļas uzticību pret esošo finanšu sistēmu.
Kriptovalūtas tika izveidotas arī ar domu lai samazinātu starpniekus maksājumu, transakciju un pakalpojumu nodrošināšanas procesos. Kriptovalūtas ir programmējamas valūtas un praktiski visus kriptovalūtu procesus var automatizēt, kas ļāutu realizēt pakalpojumus neiesaistot trešās puses un visādas komisijas maksas. Tas ļautu arī ievērojami paātrināt norēķinus.
Viens būtisks iemesls kriptovalūtu strauji augošai popularitātei ir fakts, ka kriptovalūtas nav centralizētas. Līdz ar to, nav kāda finanšu institūcija, ietekmīga persona vai kāds diktators, kas spētu radīt savus nosacījumus valūtas darbības principiem. Viss darbojas pilnīgi automātiski un decentrāli un neviens augsta ranga politiķis vai ietekmīga persona darbības procesus ietekmēt nevar.
Vēlamies arī uzsvērt, ka ir dažādas kriptovalūtas, piemēram, Dogecoin, kurai ir atšķirīga funkcionalitāte salīdzinot piemēram ar Bitkoinu. Jo nepārtraukti, katru minūti tiek izveidoti 10 000x jauni Dogecoini. Ja vēlaties noskaidrot kriptovalūtu potenciālos maksimālos apguves limitus vai bezlimitus, varat viesoties lapā Coinmarketcap.com, kur pie katras kriptovalūtas izvēles ir atrodams ‘’Bitcoin Supply’’, kur parādās informācija par ‘’max supply’’, proti, par maksimālo iespējamo daudzumu. Ja maksimuma vietā atrodams teksts ‘’no data’’ – tas nozīmē, ka attiecīgai valūtai nav noteikta maksimālā daudzuma limita.
Cik ar kriptovalūtām var nopelnīt?
Pasaulē ir ļoti daudz cilvēku, kuri pateicoties veiksmīgam kriptovalūtu treidingam kļuvuši par miljonāriem salīdzinoši īsā laikā. Patreiz ir paredzams, ka kriptovalūtu cenas nākotne turpinās celties, jo blokķēdes tehnoloģija attīstās un kriptovalūtas kļūst par aizvien pieejamākiem tirdzniecības līdzekļiem globālā mērogā.
Kā uzsākt pelnīšanu ar kriptovalūtām?
Lai sāktu treidošanu, jeb spekulāciju ar kriptovalūtām, aicinām reģistrēties kādā treidinga platformā. Katra platforma piedāvā iespēju treidot ar kriptovalūtām, kā arī tradicionālām valūtām, akcijām, zeltu, fondiem uc. Treidošana kādā no platformām ir drošs pasākums un naudas norēķini ir ātri un elastīgi.
Vēlamies gan atgādināt, ka kriptovalūtu vērtība var arī nokristies, tas nozīmē, ka investēto var arī vismaz daļēji zaudēt. Tas tomēr attīstās uz visām valūtām – arī ASV dolārs var strauji nokristies un teorētiski zaudēt lielu vērtības daļu ļoti īsā laikā.
Galu galā – visās investīcijās ietilpst savi riski, arī tradicionāla banka var bankrotēt un klients var ievērojamas naudas summas zaudēt, kā tas Latvijā ir bijis maestro – Raimonda Paula gadijumā. Raimonds Pauls ir zaudējis lielas summas gan sakarā ar ‘’Banka Baltija’’ gan ar ‘’Latvijas Krājbankas’’ krahiem.
Galvenais vienmēr veikt rūpīgu izpēti un analizēt savas potenciālās investīcijas un investēt atbildīgi, Kā arī sekot līdzi notikumiem un valūtas kursu attīstībai.
Ikdienas darbs pelnot ar kriptovalūtām?
Kā jau parasti visās nozarēs, arī ar kriptovalūtu treidošanu pats izaicinājošākais process ir uzsākšana un ”ieskriešanās”. Taču uzsākšana ir vislabākais veids kā kādu procesu apgūt, t.i. lēnām mācoties darot.
Visi treidotāji ar laiku attīsta savu ikdienas rutīnu, zināmu laiku veltot treidošanai, taču arī, zināmu laiku veltot izglītībai. Mūsdienās izglītoties var jebkurš, internets ir pilns ar gidiem, e-grāmatām, podkāstiem un video-materiāliem, caur kuriem var apgūt visādas zinātnes, ieskaitot arī treidingu ar kriptovalūtām. Galvenais ir motivācija un vēlme gan apgūt jaunas zināšanas gan nopelnīt.
Kriptovalūtas: plusi un mīnusi
Plusi
- Treidojot ar kriptovalūtām, tu strādā pats sev
- Pelnot ar treidošanu, tu vari strādāt kad un kur vēlies.
- Kriptovalūtām ir milzīgs peļņas potenciāls, to pierāda daudz cilvēku, kuri pateicoties kriptovalūtu spekulācijām kļuvuši par miljonāriem.
- Kriptovalūtas attīstās – tiek veidotas jaunas valūtas un visa kriptozinātne tiek apgūta aizvien dziļāk. Saprotot visus procesus, pieaug varbūtība trāpīt īstajā laikā, kad kāda jauna kriptovalūta ”izšauj” vai tirgū notiek izmaiņas par labu spekulantiem.
Mīnusi
- Kā jau ar visām valūtām, arī kriptovalūtai kurss var iet kādam nelabvēlīgā virzienā, kas nozīmē iespējamus zaudējumus.
- Kriptovalūtu izmantošana ikdienā, aizvien zināmā mērā ir ierobežota.
- Lai arī kriptovalūtas ir drošs norēķinu veids un droša valūta, ne visur pasaulē tā tiek atzīta un novērtēta.
- Liela sabiedrības daļa nav informēta par kriptovalūtām, tās būtību un iespējām.